Obszary zastosowań:
Smarowanie smarem stałym łożysk tocznych i ślizgowych, przegubów, napędów liniowych i łańcuchów oraz armatur, uszczelek, kształtek i elementów z elastycznych materiałów gumowych w zakresie gorącej i zimnej wody, np. w armaturach sanitarnych lub maszynach w mleczarniach, browarach, rzeźniach, piekarniach itd.
Zalety i korzyści:
Higienicznie obojętny w rozumieniu §31, ustęp 1 niemieckiej ustawy o artykułach spożywczych i pierwszej potrzeby. Formuła według dyrektywy FDA 21 CFR 178.3570. Zarejestrowany przez NSF w kategorii H1 pod numerem 135675 do stosowania w przemyśle spożywczym przy sporadycznym, technicznie nieuniknionym kontakcie. Długie czasy pracy dzięki szczególnym dodatkom zapewniającym bardzo dobrą odporność na utlenianie i starzenie. Odporny na zimną i ciepłą wodę, parę wodną, wodno-zasadowe i kwaśne środki dezynfekcyjne i czyszczące. Może być uniwersalnie stosowany jako smar o dobrym długoterminowym oddziaływaniu i przyczepności we wszystkich dziedzinach przemysłu spożywczego, napojowego i farmaceutycznego.
Zastosowanie:
Dla uzyskania optymalnego działania należy starannie oczyścić miejsce smarowania, np. za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego OKS 2610/OKS 2611. Przed pierwszym napełnieniem usunąć środek antykorozyjny. Tak napełnić łożysko, aby smar na pewno dotarł do wszystkich powierzchni funkcyjnych. Normalne łożyska napełniać do ok. 1/3 wolnej przestrzeni wewnętrznej łożyska. Powoli obracające się łożyska (wartość DN < 50.000) i ich obudowy napełniać całkowicie. Przestrzegać wskazówek producenta łożyska i maszyny. Dosmarowanie za pomocą smarownicy przez gniazdo smarowe lub automatycznych systemów smarowania. Termin i ilość dosmarowania ustalić odpowiednio do warunków stosowania. Jeżeli odprowadzanie zużytego smaru jest niemożliwe, należy ograniczyć ilość smaru, aby uniknąć nadmiaru smarowania łożyska. Przy dłuższych terminach dosmarowania należy preferować kompletną wymianę smaru. Mieszać tylko z odpowiednimi smarami.